Features Portable, reliable, affordable Powerful & compact shockwave device Small and lightweight Easy to install and use Silent built-in air compressor Pre-set protocols with treatment guidance images User-defined protocols Frequency: 1 – 35 Hz Pressure: 1.0 – 5.0 bar Channel: 2 channel ( 1 for shockwave and 1 for vibration) Interface: 7″ touch scre
Extracorporeal Shockwave Therapy device PowerShocker LGT-2500 series can be used in Physiotherapy, Orthopaedics, and Sports Medicine for mainly working on the treatment of chronic pain in shoulder, back, heel, knee or elbow.
| Channel | 2 channel
(1 for shockwave and 1 for vibration) |
| Interface | 7″ LCD touch screen |
| Pressure range | 1.0 – 5.0 bar (step by 0.1 bar) |
| Frequency range | 1 – 22 Hz (Shockwave)
1 – 35 Hz (Vibration) |
| Pre-set protocols | Yes |
| User-defined protocols | Yes |
| Item dimension | 39.5(L) × 39(W) × 19.4(H) cm |
| Item weight | 11.3 kg (handpiece excluded) |
| Compressor type | Bulit-in silent air compressor |
| Input voltage | 100 – 240V, 50 – 60Hz |
| PowerShocker Handpiece | 1 pc |
| 15mm Radial transmitter | 1 pc |
| 20mm Radial transmitter | 1 pc |
| Projectile | 2 pcs |
| Metal bullet | 2 pcs |
| Vibration Handpiece | 1 pc |
| 25mm Vibration transmitter | 1 pc |
| Cleaning Brush | 1 pc |
| Reversion box | 1 pc |
| 15 mm Focus transmitter | 1 pc |
| 15 mm Deep transmitter | 1 pc |
| 6 mm Acupuncture transmitter | 1 pc |
| 36 mm Radial transmitter | 1 pc |
| 10mm Vibration transmitter | 1 pc |
| 40mm Vibration transmitter | 1 pc |
| Carrying case | 1 pc |
| Trolley | 1 pc |