Features Channel: 2 channels Pressurerange: 1.0- 5.0 bar Frequency range: 1-22 Hz Interface: 10″ touch screen 3 kinds of transmitters with different functions High-performance oil compressor User-friendly interface Pre-set Protocols Patient database with circumference record Precise parameter adjustment Ima
| Channel | 2 channel |
| Interface | 10″ LCD touch screen |
| Pressure range | 1.0 – 5.0 bar (step by 0.1 bar) |
| Frequency range | 1 – 22 Hz (step by 1 Hz) |
| Pulsed shock mode | Yes |
| Pre-set protocols | Yes |
| Patient database | Yes |
| Item dimension | 54.2 × 44.5 × 112 cm |
| Item weight | 58 kg |
| Compressor type | Silent oil compressor |
| Power consumption | 700 VA |
| Input voltage | 110 – 120 V, 60 Hz
220 – 240 V, 50 Hz |

| PowerWave Handpiece | 2 pcs |
| 20 mm Radial transmitter | 2 pcs |
| 36 mm Radial transmitter | 1 pc |
| 15 mm Deep transmitter | 2 pcs |
| Projectile | 4 pcs |
| Metal tube | 4 pcs |
| Gel 250ml | 1 pc |
| Reversion box | 2 pc |